“INNA” Çanakkale’de Havacılık Festivali Troy Air Fest 2017’de Sahne Alacak

Dünyaca ünlü şarkıcı Inna Türkiye’ye gelerek Havacılık Festivali’nde sahne alacak.

Çanakkale Umurbey Belediyesi’nce, Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği iş birliğiyle düzenlenecek Uluslararası Havacılık Festivali’nde (Troy Air Fest) Kıraç, Teoman, Beyza Durmaz, Romen şarkıcı Inna ve DJ Vanessa Moreno gibi ünlü isimler konser verecek.

17-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikte 75 dönümlük alanda yer alan uçuş pistleri, konser, özel etkinlik ve süper enduro yarış pistinde katılımcılar isterlerse alandaki çadırlarda konaklayabilecek.

Inna dünya çapında Yalla isimli şarkısıyla listelerde birinci sıraya yerleşmişti.

Troy Havacılık Festivali, Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği çatısı altında 17-20 Ağustos 2017 tarihlerinde, ilki Çanakkale Umurbey Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak. Türkiye’de, içerik olarak ilk olma özelliği taşıyan ve iki kıta üzerinde gerçekleşecek olan Troy Havacılık Festivali, lise öncesi çocuklarımızın havacılıkla tanışmasına vesile olacak.Bu sayede edindikleri canlı tecrübe ile lise dönemlerinde branş seçimleri için sağlıklı kararlar vereceklerine inanıyoruz. Bu 200 çocuğumuzdan bir tanesi dahi havacılığa yönelse hedefimize ulaşmış olacağımızı düşünüyoruz. Bu çocuklarımızdan birinin uçuş lisansı almasında Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği olarak sponsoru olacağız. Katılımcı pilotlar ve hava araçları yurtiçi ve yurtdışından olacak ve iki kıta üzerinde yapılacak olan bu uçuşlarda Cessna, Gyrocopter, Ultralight, Piper, Paramotor ile gönüllü olarak dahil olacak, festivalimize uluslararası bir kimlik kazandırarak çocuklara unutulmaz bir gün yaşatacaklar. Festivalde motor yarışları, air show, konserler ve çocuklara keyifli vakit geçirebileceği etkinlikler yer alacak.

Uçuracağımız çocuklara vereceğimiz resmi Young Eagles sertifikası onların ilk tecrübelerini dünya çapında belgeleyecek. 1992 yılında kurulan Young Eagles programı, 8-17 yaşları arasındaki gençlere ilk kez ücretsiz bir binişe katılabilmeleri için yaklaşık 25 yıldır yürütülen dünya çapında bir faaliyettir. Kendi türünün tek programı, havacılık dünyasını çocuklara tanıtmak ve ilham vermek misyonuyla bugün, Young Eagles programı, EAA’nın gönüllü pilot ve gönüllü ağı yardımıyla iki milyondan fazla çocuğu uçurdu.

Festival öncesi çocuklarımız için 27 mayıs tarihinde Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliği ile düzenlediğimiz seminerde Türkiye’nin önde gelen havacılık duayenleri bir araya gelip havacılığın geçmişten günümüze gelişimini ve Türkiye’deki havacılığın dünyadaki yerini anlattılar.

Uçacak çocuklarımız 22 Temmuz tarihinde Koç Havacılık Müzesi ve İstanbul Havacılık Müzesi’ne ziyarette bulunacaklar. Ayrıca bu çocuklarımız Bandırma 6. Ana Jet Üssü‘nde Hava Komutanlığı’nın davetlisi olarak bizzat F-16 sürüş deneyimlerini F-16 simülatörlerinde uçuş deneyimlerini kazanacaklar.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Çanakkale Mahalli Süper Enduro Yarışları’nın ilki, festivalimiz bünyesinde yapılacak. Bu sayede Çanakkale’de uluslararası motor yarışları organizasyonlarının önü açılmış olacak. Ziyaretçilerimize festivalimizin dört gün sürmesi dolayısı ile 4 gün boyunca DJ performansları, konserler olacak ve festival alanımızda çadır konaklaması imkanı da sağlayacak.